Jdi na obsah Jdi na menu
 


Manikúra krok za krokem

19. 3. 2008

Manikúra krok za krokem

První pohled při setkání s jiným člověkem nám často padne právě na ruce, které nám mohou říci mnoho o tom, kterému patří. Krásné a upravené ruce a nehty jsou předností, ale nutno podotknout že s přibývajícím věkem je potřeba starat se o ně stále pečlivěji.

Základem krásných rukou jsou upravené nehty a pokud nám příroda nadělila nehty pevné a pěkného tvaru, máme z poloviny vyhráno. Ale aby byly opravdu pěkné a upravené, musíme o ně pečovat pravidelně, přibližně asi jedenkrát týdně. I manikúra má své zákonitosti, zde je tip na jednoduchý a současně efektivní postup:

Základní úprava rukou a nehtů:
- Tvar nehtů upravíme nejdříve pomocí pilníku, nikdy je nestříháme, a pilujeme vždy od krajů ke středu. Pro první fázi použijeme hrubší pilník, okraje uhladíme pilníkem jemnějším.
- Připravíme si misku s teplou vodou a do ní namočíme špičky prstů asi na pět minut, aby změkla kůžička kolem nehtů. Tu pak pomocí špachtličky snadno zamáčkneme ke krajům. Když ke změkčení nestačí vlažná voda, použijeme změkčovací emulzi, kterou vetřeme do kůžičky a necháme pár minut působit. Pak postupujeme stejně jako v předchozím případě. Jestliže s manikúrou začínáme a prsty jsou na koncích hrubé a kůžička příliš dlouhá a tvrdá, je třeba aplikovat tuto změkčovací kúru častěji, někdy i každý den, zlepší se tak hydratace i výživa a okraje budou brzy přirozeně měkké.
- Když jsme upravili nehty, je třeba se také postarat o kůži na rukou. Aby byla hebká, musíme nejprve odstranit zrohovatělou vrstvičku. Uděláme to stejně jako na pokožce obličeje či těla - peelingem. Můžeme koupit speciální peeling na ruce nebo použijeme pleťový.
- Když jsou ruce očištěné, postaráme se o jejich výživu. Do nehtových lůžek vmasírujeme výživný krém nebo emulzi - nehty budou lesklé, pružné a nebudou se štěpit ani lámat.
- Posledním krokem základní úpravy rukou je výživná maska. Můžeme opět použít speciální přípravek určený pro kůži rukou nebo využít výživnou masku na obličej. Pokud spěcháme, naneseme ji v silné vrstvě na prsty a hřbety rukou a necháme působit alespoň deset minut. Pak přebytečný krém setřeme nebo smyjeme. Optimální však je, aby maska působila co nejdéle. Naneseme ji tedy večer před spaním, na ruce ještě natáhneme bavlněné rukavice a masku necháme působit celou noc.

Lakování nehtů:
Dnes už zdaleka neplatí: "Stačí nehty nalakovat jedním lakem a jít". Péče o ně je složitější a když už si tedy dáme takovou práci, chceme, aby nám nehty vydržely co možná nejdéle neporušené. Jak na to?
- Před lakováním musí být nehty čisté a suché. Nejprve naneseme vrstvu podkladového laku, vyrovnáme jím povrch nehtového lůžka a současně zabráníme probarvení nehtu.
- Po důkladném zaschnutí této vrstvy naneseme barevný lak, podle intenzity barvy v jedné nebo dvou vrstvách.
- Po zaschnutí barevného laku naneseme ještě jednu vrstvu bezbarvého krycího laku. Zvýší lesk nehtů a ochrání barevnou vrstvu před odřením a oprýskáním.
- Při lakování nehtů je nezbytné nechat jednotlivé vrstvy důkladně zaschnout, abychom si nepokazily rozpracované dílo. Dosáhneme toho buď tak, že ponoříme konečky prstů do ledové vody nebo na nehty nastříkáme speciální urychlovač tvrdnutí laku.

Výzdoba nehtů:
Pro různé příležitosti nebo jen tak pro radost můžeme nehty různě zdobit nebo na nich dokonce vytvářet přímo malá umělecká dílka. A to buď speciálními laky nebo technikou.
- Pro ozdobu nehtů použijeme laky perleťové průhledné nebo v sytých odstínech nejrozmanitějších barev.
- Velmi efektně vypadají metalové laky, které obsahují nepatrné kousky kovu v různých barevných odstínech včetně zlaté a stříbrné barvy. Na nehty můžeme také nahodile nebo do rozmanitých obrazců lepit kovově vypadající aplikace a na nehty pak nanést vhodný lak.
- Na barevně nalakované nehty namalujeme tenkým štětečkem různé ozdoby a obrazce podle vkusu i zručnosti. Po zaschnutí nehty ještě přelakujeme bezbarvým lakem.
- Samostatnou kapitolou je jednoduchá, ale přitom efektní francouzská manikúra, kterou lze zakoupit v sadě a pomocí šablon upravit nehty dvoubarevně buď v liniích nehtového lůžka a odrostlé části nehtu nebo nepravidelně například jako přesahující plameny či květy.

Běžná péče o ruce:
I když jsme si právě upravily pokožku na rukou a nalakovaly nehty, nezapomínáme, že o ruce je třeba se starat soustavně. Nezapomínáme na pravidelné ošetření mastným krémem, neboť pokožka na rukou je vystavena denně mnoha změnám teploty, přijde do styku s agresivními čistícími přípravky, které kůži odmastí a neutralizují ochranný film a ta pak vysychá, rychleji stárne a je náchylnější k různým ekzémům a vyrážkám. Na denní péči si vybíráme krémy s výživnými oleji či výtažky léčivých rostlin a vitamíny, nabídka je opravdu široká.